Profilaktyka Pierwotna

Jednostka posiada i realizuje programy badań profilaktyki pierwotnej:


1. Program profilaktyki raka szyjki macicy (SIMP - cytologia)

Badania cytologiczne związane z realizacją Programu Profilaktycznego raka szyjki macicy wykonywane są w każdy wtorek miesiąca w godzinach: 11.00 – 14.00 przez Położną Podstawowej Opieki Zdrowotnej, posiadającą kurs pobieranie rozmazów cytologicznych. Została wygenerowana lista pacjentek kwalifikujących się do badania z programu SIMP. Wyznaczono osobę odpowiedzialną, za telefoniczne informowanie oraz zapisywanie pacjentek na badanie. Pacjentki maja także możliwość zapisu na w/w badanie telefonicznie pod numerem telefonu: 25 740 54 55 oraz osobiście w Rejestracji Przychodni.

Koordynator programu : Agata Sawicka – położna środowiskowo-rodzinna

2. Program profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK)


Badania profilaktyki chorób układu krążenia wykonywane są codziennie w godzinach pracy poradni lekarza rodzinnego . Na badanie profilaktyczne kieruje lekarz POZ( przy wizycie kontrolnej pacjenta ) lub pielęgniarka POZ po wcześniejszej weryfikacji pacjenta w aplikacji NFZ SIMP. Pielęgniarki POZ w ramach profilaktyki dzwonią do pacjentów umawiając ich na w/w badanie . Pacjenci maja także możliwość zapisu na w/w badanie telefonicznie pod numerem telefonu: 25 740 54 55 oraz osobiście w Rejestracji Przychodni.

Koordynator programu : Danuta Świć – lekarz

3. Profilaktyka nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży


Badania profilaktyczne dzieci w kierunku profilaktyki nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży odbywają się podczas kontrolnych badań bilansowych dzieci i młodzieży w gabinecie pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej, w godzinach pracy gabinetu . Badania przeprowadzone są według harmonogramu badań bilansowych dzieci i młodzieży wszystkim pacjentom pojawiającym się na badaniu bilansowym . Pacjentki maja także możliwość zapisu na w/w badanie telefonicznie pod numerem telefonu: 25 740 54 55 oraz osobiście w Rejestracji Przychodni.

Koordynator programu : Marlena Majewska – pielęgniarka środowiskowo-rodzinna

Przychodnia Salus Medycyna Sp. z o.o. prowadzi Edukację Pacjentów na temat:

  • Nadciśnienie Tętnicze
  • Cukrzyca Inulinoniezależna
  • Astma Oskrzelowa